Złotoryja

woj. dolnośląskie
  • liczba ludności 15 769
  • prawa miejskie od 1211
Złotoryja

Złotoryja to urokliwe miasto w woj. dolnośląskim. Ze względu na występowanie złota w tutejszych strumieniach, zwana jest również polskim Klondike. Górnicze tradycje miasta są kontynuowane po dziś dzień - Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu złota co roku ściągają tysiące miłośników złotego kruszcu.

Złotoryja jest częstym celem podróży turystów z całej Polski i Europy. Miejsce i tak atrakcyjne ze względu na swoją architekturę i historię zmagało się jednak z niedostatkiem naturalnych akcentów w centrum.  Wielkim atutem miasta jest właśnie zabytkowa starówka wraz z ratuszem, której walory dały jej miejsce w rejestrze listy najcenniejszych zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

To właśnie tutaj, do Starego Miasta, trafiły Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe, model H750, H1200 oraz H2400, które doskonale wpisały się w miejski pejzaż. Podobny efekt eleganckiego ukwiecenia stworzyły montowane na latarniach wiszące konstrukcje kaskadowe typu W600, które dopełniły piękną, naturalną dekorację. Ciekawe rozwiązanie zastosowano na miejskich barierkach – na nich zawisły najbardziej stosowne dla takiej lokalizacji skrzynki kwiatowe Atech.

W 2013 roku ukwiecone zostały strategiczne miejsca w Złotoryi. Szczególnie wypiękniał tutejszy rynek i przylegające do niego arterie. Kwiatową dekorację zyskały okolice pomników niepodległości, papieża oraz Płukacza.

Problem

Monotonne otoczenie
Monotonne otoczenie
Brak dostępu do wody
Brak dostępu do wody
Szara okolica pomnika
Szara okolica pomnika
Niewyróżniający się rynek
Niewyróżniający się rynek

Zabytkowy rynek Złotoryi niedawno przeszedł rewitalizację. Po wymianie powierzchni i małej architektury, przyszedł czas na wprowadzenie zielonych akcentów. Wybrukowana powierzchnia centrum Złotoryi doskonale harmonizowała ze stylowymi kamienicami, jednak jednoznacznie łączyła się z ograniczeniem ilości naturalnej zieleni.

Stylowa, jednak monotonna szarość Starego Miasta wymagała ożywienia poprzez roślinność, której wprowadzenie było problematyczne nie tylko ze względu na brak gleby, ale również utrudniony dostęp do wody. Ze względu na to, że Złotoryja może pochwalić się licznymi pomnikami, niezbędne było ich odpowiednie zaaranżowanie i wyeksponowanie przy użyciu kwiatów. Brak naturalnego podłoża i utrudniał to zadanie, przez co monumenty pozostawały bez stosownej oprawy.

Zapisz

Rozwiązanie

Aby poprawić estetykę Starego Miasta w Złotoryi wybrano Kaskadowe Konstrukcje Kwietnikowe o różnych rozmiarach. Ustawiono je w strategicznych miejscach centrum. Barwne kwiaty surfinii, petunii, pelargonii oraz ipomoei stworzyły intrygujący kontrast na szarej brukowanej powierzchni.

Dla dodatkowego efektu roślinne dekoracje trafiły również na miejskie latarnie, a także na barierki, co pozwoliło uzyskać efekt harmonijnej kompozycji na wszystkich poziomach.

Efekt

Jestem zadowolony z efektu. Udało nam się zmienić obraz starej części naszego miasta oraz wprowadzić do niego kolor i naturę. Dodatkowo uważam, iż warto inwestować w takie rozwiązania. 

Ireneusz Żurawski Burmistrz Złotoryi (2002-2014)

Google Street View

Zobacz miasto Złotoryja w kwiatach